Sistemul Educational Romanesc, prezentare generala

Informatii legate de structura de organizare a Invatamantului Romanesc

0
3108
sistemul educational romanesc

Fiind la inceput de drum, m-am gandit sa scriu in al doilea articol pe blogul scoalaAZ, despre sistemul educational romanesc, sa fac o scurta prezentare a acestuia. Avand in vedere ca noi cei de la scoalaAZ furnizam material didactic pentru toate Institutiile de Invatamant, este important sa intelegem cu totii cum este structurat sistemul educational din Romania.

„Educatia este cea mai puternica arma pe care o puteti folosi pentru a schimba lumea” – Nelson Mandela

Incep prin a face trimitere la Constitutia Romaniei, care in Titlul II, Capitolul II, Articolul 32 ofera detalii despre dreptul la Educatie, insistand pe urmatoarele aspecte:

 • Educatie generala obligatorie, licee si scoli profesionale, invatamant superior.
 • Educatie – in limba romana.
 • Minoritatile au dreptul să invete si sa fie educate in limba lor materna.
 • Educatia oferita de stat – gratuita.
 • Educatia la toate nivelurile trebuie sa aiba loc in institutii publice, private sau confesionale.
 • Autonomia universitatilor.
 • Libertatea educatiei religioase.

Conform legii Educatiei, sistemul educational romanesc este organizat dupa cum urmeaza:

Gradinita

Scoala Primara

Scoala Gimnaziala

Liceul

Scoala de arte si meserii

Scoala Postliceala

Invatamantul superior

Gradinita

Aceasta forma de invatamant ofera posibilitatea tuturor copiilor cu varsta cuprinsa intre 3 si 6-7 ani sa beneficieze de invatamant prescolar cu extindere pana in clasa pregatitoare. Sistemul de invatamant prescolar cuprinde 4 etape:

 • grupa mica (in care se vor regasi copiii de 3 – 4 ani)
 • grupa mijlocie (pentru copiii de 4 – 5 ani)
 • grupa mare (pentru copiii de 5 – 6 ani)
 • clasa pregatitoare (cu scopul clar de a pregati cat mai bine trecerea copiilor catre scoala primara)

La gradinita, copiii servesc micul dejun si pranzul, iar in unele cazuri pot sa se odihneasca pana dupa amiaza (somnul de dupa amiaza).

Activitatile de baza pe care copiii le desfasoara la Gradinita sunt urmatoarele:

 • Arta creativa (desen, pictura, mestesuguri)
 • Intra in diferite roluri si construiesc (blocuri de constructie, lego)
 • Educatie sociala
 • Educatie culturala
 • Educatie pentru sanatate
 • Educatie religioasa
 • Educatie ecologica
 • Limbi straine (engleza, germana) si comunicare
 • Matematica (notiuni introductive)
 • Invata despre mediul inconjurator
 • Muzica
 • Educatie practica
 • Educatie fizica (dans, inot)

Scoala primara

Scoala primara este forma de invatamant care se adreseaza copiilor din clasele I – IV. Programul scolar incepe de dimineata si se termina la orele Pranzului. Copiii care se incadreaza aici au varsta cuprinsa intre 7 si 10 ani. Pentru majoritatea materiilor, copiii beneficiaza de un singur cadru didactic si de produse educationale adecvate. Doar la anumite materii mai specializate, copiii vor fi instruiti de catre alte cadre didactice. La sfarsitul claselor a II-a si a IV-a, copiii vor trebui sa sustina examene pentru evaluarea cunostintelor acumulate la limba romana si matematica.

Copiii din scoala primara vor pune accent in special pe urmatoarele materii: matematica, limba romana, istorie, geografie, stiinte, arta (desen si lucru manual), limbi straine (engleza, franceza, germana), educatie civica, religie, muzica si introducere in domeniul utilizarii calculatoarelor.

Scoala gimnaziala

Aceasta forma de invatamant functioneaza pe timp de zi, de dimineata pana la orele pranzului. Dureaza 4 ani, intre clasa V-a si a VIII-a. Copii care se incadreaza aici au varsta cuprinsa intre 11 si 14 ani. Organizarea salilor de clasa este readaptata pentru a raspunde cat mai bine nevoilor copiilor si a profesorilor. Multe scoli au clase speciale, cum ar fi clase care au cursuri intensive de engleza sau de informatica.

Elevii au la fiecare materie cate un cadru didactic diferit. Deasemenea, la fiecare clasa este desemnat un Diriginte, care are rolul de a monitoriza mai de aproape fiecare copil si de a organiza si sustine orele de dirigentie.

Materiile principale in scoala gimnaziala sunt: matematica, limba romana, istorie, geografie, biologie, 2 limbi straine, fizica, chimie, limba latina, arta si muzica, religie, educatie civica, educatie tehnologica, informatica, sport.

La sfarsitul claselor a VI-a si a VIII-a elevii sunt nevoiti sa sustina examene din matematica, limba romana, geografie/istorie. La sfarsitul clasei a VIII-a se sustine un examen la nivel national, examenul de capacitate. Acest examen este obligatoriu pentru toti elevii.

Liceul

Acesta cuprinde urmatoarele programe:

 • Programul teoretic – știinta si umanistica
 • Programul tehnologic – tehnica, servicii, protectia naturii si a mediului
 • Programul vocational – militar, teologic, sportiv, artistic si pedagogic

Liceul se desfasoara pe o perioada de 4 ani, din care 2 ani sunt obligatorii (clasele IX si X), urmatorii 2 ani nefiind obligatorii (clasele XI si XII).

Tipurile de Licee sunt:

 • Colegiul National
 • Colegiul Militar
 • Colegiul Economic sau Tehnologic
 • Liceul Standard
 • Grupul Scolar

In cadrul Liceului se desfasoara mai multe tipuri de programe academice, cum ar fi:

PROGRAM TEORETIC, care are 2 componente:

 • Stiinte – Matematica si Programare Calculatoare sau Studii Geologice
 • Umanist – Studii sociale sau limbi străine (3-4 limbi moderne, 4 ani de limba latina / greaca antica, literatura, stiinte sociale, istorie, geografie)

PROGRAM TEHNIC, care inseamna calificarea intr-un domeniu tehnic: electrician, operator de masini industriale, sofer mecanic, mecanic.

PROGRAM VOCATIONAL, care inseamna calificarea intr-un domeniu non-tehnic: educator gradinita, asistent arhitect, pedagog.

PROGRAM DE SERVICII SI ECONOMIE, care inseamna calificarea in domeniul serviciilor: chelner, bucatar, operator de turism.

La sfarsitul clasei a XII-a, sfarsitul Liceului, elevii sunt nevoiti sa sustina examenul national de Bacalaureat, care cuprinde 2 sau 3 probe orale, precum si 4 sau 5 probe scrise. Pentru a putea trece de acest examen, elevii sunt nevoiti sa obtina o medie generala de 6, si cel putin nota 5 la fiecare proba individuala.

Scoala de Arte si Meserii

Aceasta forma de invatamant se organizeaza in scoli profesionale subordonate liceelor tehnologice de stat sau private. Inscrierea intr-un liceu profesional trebuie să fie precedata de un test de aptitudini (de exemplu: artistic, sportiv).

Programele disponibile in Romania sunt:

 • Programul Sportiv
 • Programul Militar
 • Programul Teologic
 • Programul Arta
 • Programul Pedagogic

Scoala Postliceala

Scoala Postliceala este organizata pentru calificari profesionale stabilite de Ministerul Educatiei. In scolile postliceale ajung elevi care au promovat sau nu examenul de bacalaureat, dupa anumite criterii stabilite de minister.

Invatamantul postliceal se realizeaza prin scoala postliceala si scoala de maistri. Ambele reprezinta rute specializate de pregatire, cu o durata de 1-3 ani, in functie de complexitatea calificarii.

Absolventii de scoli postliceale sau scoli de maistri dobandesc certificat de calificare de nivel 5. Invatamantul postliceal se organizează in scoli postliceale, in cadrul liceelor cu personalitate juridica, ori in colegii in cadrul institutiilor de invatamant superior acreditate.

Invatamantul Superior

Aceasta forma de invatamant cuprinde universitati si colegii de invatamant superior. Universitatile și colegiile de stat primesc finanțare din partea guvernului central.

Programele universitare și postuniversitare cuprind toate domeniile de studiu. Durata programelor de licenta variaza, astfel:

 • 6-8 semestre: Știinte, Stiinte Umane, Economice, Știinte Sociale, Drept, Știinte ale Comunicarii
 • 10 semestre: Inginerie, Agricultura si Silvicultura
 • 12 semestre: Arhitectura, Medicina si Stiinte Veterinare

Metodele de predare in universitati și colegii constau in: prelegeri, seminarii, eseuri pentru studenti, activitati de cercetare. Anul universitar se desfasoara intre 1 octombrie și iunie si este impartit in semestre de aproximativ 14 saptamani fiecare. Sistemul de evaluare din Romania este de la 1 la 10, cu 10 cel mai mare punctaj și 5 punctajul minim pentru a promova.

Mesaj de incheiere

Acesta este Sistemul Educational Romanesc prezentat pe scurt si la obiect. In cazul in care am omis ceva, astept comentariile sau adaugirile voastre. Important este sa intelegem exact cum este structurat sistemul, si sa gasim pe viitor solutii cat mai durabile pentru al moderniza si eficientiza.

Informatii oficiale si mai detaliate despre Sistemul Educational Romanesc gasisti evident si pe site-ul Ministerului Educatiei.

Sumar
Nume articol
Sistemul Educational Romanesc, prezentare generala
Descriere
Conform legii Educatiei, sistemul educational romanesc este organizat dupa cum urmeaza: Gradinita, Scoala Primara, Scoala Gimnaziala, Liceul, Scoala de arte si meserii, Invatamantul superior. In acest articol gasesti informatii generale despre fiecare in parte.
Autor
Nume Editor
scoalaAZ.ro
Logo Editor

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here